Ekonomi

Hafize Gaye Erkan: Enflasyonla mücadele için kolları sıvadık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, banka yöneticileriyle görüşmeye geldi. İstanbul Finans Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Erkan’ın bankacılık departmanının sorunlarını ve bankacılardan gelen talepleri ve sıkıntıları analiz etmek için önerilerini dinleyeceği öğrenildi.

19 Haziran Pazartesi günü yapılması beklenen toplantı, Para Politikası Kurulu toplantısının ardından bugün yapılmak üzere ertelendi.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Ataşehir’deki İstanbul Finans Merkezi’nde gerçekleşen toplantı saat 16.00 sıralarında başladı. Erkan’ın toplantıda bankacılık sektörünün sorunlarını ve bankacıların taleplerini ve sıkıntıları analiz etmek için önerilerini dinleyeceği öğrenildi.

‘Enflasyon için kolları sıvadık’

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Erkan, “Verimli bir görüşme oldu” dedi. Erkan, enflasyonla ilgili de, “Hükümetimizin koyduğu ekonomik hedefler doğrultusunda, eminim ki tüm ekonomik birimlerimiz enflasyonla mücadele için kolları sıvamıştır.”

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Çakar, “Birlikte daha iyi sonuçlar alacağız” sözlerini kullandı.

Erkan’ın bankacılarla 19 Haziran Pazartesi günü yapması beklenen görüşme, Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılmak üzere bugüne ertelendi.

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından kabine değiştiren AKP hükümeti, Şahap Kavcıoğlu’nu Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alarak göreve Hafize Gaye Erkan’ı atadı.

Görev değişikliğinin ardından ilk kez toplanan Merkez Bankası (TCMB), 27 ay sonra ilk kez faiz artırımına gitti. Politika faizi 650 baz puan artırılarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı. (HABER MERKEZİ)

burhaniyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu