Haber

CNN: ABD, İsrail’in taktiğinin değişmesini bekliyor

İsrail-Filistin çatışması 29’uncu gününde devam ederken, ABD basınına konuşan ABD’li yetkililer, önümüzdeki günlerde çatışmanın yeni bir aşamaya gireceğini öngördüklerini, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarının boyutunu azaltmasını beklediklerini söyledi. daha taktiksel bir kara operasyonuna odaklanın.

CNN International’a konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, Gazze’ye insani yardım girişlerine dikkat çekerek Başkan Joe Biden yönetiminin varsayımlarını ve beklentilerini anlattı. Buna göre Washington yönetimi, İsrail’in hava saldırılarının şu anda görülenden daha düşük ölçekte devam etmesini ve Hamas’ın taktiksel olarak Gazze’deki yer altı tünellerini ‘temizlemeye’ yönelik kara operasyonlarına odaklanmasını bekliyor.

‘KULLANILACAK KELİME ateşkes DEĞİLDİR’

ABD’li yetkilinin açıklamasına göre ABD yönetimi, savaş zamanında alınan kararlara ilişkin ‘çok doğrudan’ bir yaklaşım benimsemiş ve bu dönemde İsrail ile yaptığı görüşmelerde ‘temkinli davranmış ve zor sorular sormuştu’.

Joe Biden yönetiminin ateşkes çağrısı yapma ihtiyacı duyup duymadığı sorusunu yanıtlayan yetkili, Hamas’ın 7 Ekim’deki “Aksa Tufanı” saldırısının “ölçek ve niteliğine” atıfta bulunarak “ateşkesin uygun olmayacağını” savundu. Yetkili, “Eğer bir terör örgütü 200 kişiyi rehin alır, 1.400 kişiyi öldürür ve liderleri de dahil olmak üzere tünellerde saklanırsa, ateşkes pek kullanılacak bir kelime değil” dedi.

‘ABD AKTİF OLARAK İNSANİ ÇAĞRILAR YAPIYOR’

ABD’li yetkili, ABD’nin İsrail’i aktif olarak ‘insani molalara’ davet ettiğini açıkladı ve İsrail’in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu ancak uluslararası insani yasalara uymak zorunda olduğunu vurguladı.

Yetkili, ateşkes olasılığına ilişkin şunları söyledi: “Ateşkesin İsraillilerin kendilerini güvende hissetmelerine ve böyle bir şeyin bir daha olmayacağına dair güven duymalarına bağlı olduğunu düşünüyorum.”

Gazze’de Filistinli grupların elinde bulunan rehinelere değinen yetkili, rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılması için “yoğun bir sürecin devam ettiğini” belirtti.

Geçen ay iki rehinenin serbest bırakıldığına işaret eden yetkili, bunun ‘mümkün olup olmadığını görmeye yönelik bir tür pilot (tatbikat) olduğunu ancak söz konusu sayının son derece zor olduğunu’ söyledi.

Yetkiliye göre, ‘bu kadar çok sayıda rehineyle pazarlık yapmak, düşmanlıklarda çok ciddi bir duraklamayı gerektirecektir’. (DIŞ HABER)

orhaneli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu