Haber

Davullar ve zurnalar çalındı, halaylar çekildi: AFP’de grev başladı

Agence France-Presse (AFP) Türkiye ofisi çalışanları, toplu iş sözleşmesi sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine greve gitti. Türkiye Gazeteciler Sendikası grev pankartını astı.

Bu sabah TGS üyeleri, gazeteciler ve siyasi parti temsilcileri AFP’nin İstanbul Şişli’deki binası önünde toplandı. AFP binasının bulunduğu binaya “Bu iş yerinde grev var” pankartı asıldı, davul zurna çalınarak grev dansı yapıldı.

Türk Personel Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Türkiye Komünist Partisi üyeleri de AFP grevini ziyaret ederek destek verdi.

AFP’de grev davul ve zurnalarla başladı.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, basın açıklamasında grev kararını okudu. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü hatırlatan Durmuş, AFP’ye konuştu. Yaklaşık 5 ay önce başlayan TİS görüşmelerinde işveren temsilcilerine Türkiye’deki ekonomik durumu ve endişelerimizi anlattıklarını söyledi.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş grev kararını okudu.

‘AFP’DEKİ ÜYELERİMİZİN ÜCRETLERİ ARTIYOR’

Durmuş şöyle devam etti:

“Toplu iş görüşmelerinde bu süreci masada bitirmek için elimizden geleni yaptık. Ancak fiyatlarımızın düşmesini engelleyecek teklifimizi patrona kabul ettiremedik. Türkiye ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. temel tüketim maddeleri her gün ağır bir geçim sorununu beraberinde getiriyor.En temel tüketim konularından bahsediyoruz son bir yılda konut kiralarının yüzde 300 artması Kuru soğanın ağırlığının arttığı bir ülkede yaşıyoruz. 30 TL’dir.

Türk Lirası her gün dolar ve euro karşısında değer kaybediyor. AFP’deki üyelerimizin fiyatları da erimeye devam ediyor. AFP patronundan fiyatlarımızı avroya çevirmesini talep ettik ve teklifimiz kabul edilmeyince en azından Türk lirasındaki erimeyi kapatacak bir savunma mekanizması istedik. Ancak teklifimiz kabul edilmedi.

‘ÜCRETLER YARISINDAN 3 YIL ÖNCE OLDU’

TGS Başkanı Durmuş, AFP çalışanlarının ücretlerinin euro bazında bile 3 yıl öncesine göre yarı yarıya düştüğünü belirtti. Durmuş açıklamasını şu sözlerle noktaladı:

“3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde AFP patronunu çalışanlarının taleplerini dinlemeye ve geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlayacak dileklerini yerine getirmeye davet ediyoruz. AFP’de greve başlarken, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde kararlılığımızı tüm kamuoyuna duyurmak istiyoruz: Gazeteciler özgürce yazabilir, sansüre, baskıya maruz kalmadıkları ve haklarını alabilecekleri günlere geri getirene kadar bu çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. onların hakları.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu