Haber

İsveç’teki imaja Türkiye’den sert tepkiler

Türkiye’nin NATO’ya üyelik başvurusu terör gerekçesi ile veto edilen İsveç’te PKK’lılar tatsız gösterilerini sürdürüyor.

Türkiye’nin tam da teröre ev sahipliği yapma bahanesiyle taahhüt istediği İsveç, PKK yandaşlarının Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldığı tatsız bir olaya sahne oldu.

İsveç’te çirkin PKK gösterisi

PKK sempatizanları, başkent Stockholm’de PKK paçavraları sallayarak Türkiye’ye ve Türk milletine hakaret etti.

Olay Türkiye’den büyük tepki gördü.

Olaya ilişkin görüntüler ajanslara ulaşır ulaşmaz en sert dille eleştirilerde bulunuldu ve İsveç’in Türkiye Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak nota verildi.

Büyükelçiye İsveç’teki skandal eylemin kınandığı ve İsveç’in taahhütlerini ihlal ettiği söylendi.

Ayrıca kabine üyeleri ve Cumhurbaşkanlığı yöneticileri, olaya yönelik sert tepkilerini TV programlarında ve sosyal medya hesaplarında dile getirdiler.

“Cumhurbaşkanımızın hedefi olan gösteriyi kınıyoruz”

Başkan Fuat Oktaya konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’yi ve Sayın Cumhurbaşkanımızı İsveç’te hain terör örgütü mensuplarının yaptığı maksatlı gösteriden dolayı kınıyoruz. İsveç’in NATO üyelik girişimleri kapsamında sözlerini tutmasını ve bu tür girişimlere müsamaha göstermemesini bekliyoruz.

Bu olaylar Türkiye’nin haklı kaygılarını dünya kamuoyuna bir kez daha göstermiştir. Hiçbir demokratik hukuk devletinin bu tür hukuksuz gösterilere göz yumması beklenemez.

İsveç makamlarından bu kabul edilemez eylemleri gerçekleştiren terör grupları ve destekçileri hakkında derhal yasal işlem başlatmasını bekliyoruz.”


“Tedbir alınmasını bekliyoruz”

Meclis Başkanı Mustafa Şentop da olaya tepki gösterdi.

Şentop, “İsveç’in başkenti Stockholm’de bölücü terör örgütü PKK mensuplarının Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik gerçekleştirdiği eylemi kınıyoruz.

İsveç’in demokrasiye açık bir tehdit oluşturan bu menfur terör eylemine izin vermesi ve göz yumması kabul edilemez. NATO’ya üyelik talebinde bulunan bir ülkede bu saldırının hızla gerçekleşmesi tehlikeli ve vahimdir.

İsveç Devletinin bu menfur terör eyleminin faillerini ve sorumlularını derhal tespit etmesini ve hukuk önünde gerekli işlemi yapmasını bekliyoruz.”dedim.

İş arkadaşının seyahatini iptal etti

İsveç, Meclis Başkanı’nın ziyaretini iptal etti Şentop’un, İsveç Meclis Başkanı Norlen’in 17 Ocak’ta Türkiye’ye yapacağı ziyareti terör örgütü destekçilerinin Türkiye’deki provokasyonlarına tepki olarak iptal ettiği açıklandı. Stokholm.

Hulusi Akar: İsveç’i acil önlem almaya davet ediyoruz

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar şu ifadeleri kullandı:

“NATO’ya katılmak isteyen bir ülkede 70 yaşındaki NATO üyesi bir ülkenin Başkanına yönelik hain eylemi şiddetle kınıyor ve İsveç’i derhal harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Süleyman Soylu: Alışacaklar, Recep Tayyip Erdoğan dünya gerçeği

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Terör örgütleri zehirli yılan gibidir, aynı torbaya gireni sokarlar… Sarı torbalara itiraz edenler, İsveç’te terörün hain yüzüyle bir kez daha karşılaştılar. Terör örgütlerini buralara getireceğiz derken bunu kastetmiştik.” dünyaya diz çökerler, alışırlar, Recep Tayyip Erdoğan bir dünya gerçeğidir.”açıklamalarda bulundu.

Murat Kurum: Ülkemiz terörü besleyenleri rahatsız etmeye devam edecek

Tepki gösterenlerden biri de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum oldu.

organizasyon, “İsveç’te Cumhurbaşkanımızı ve Türkiye’yi hedef alan teröristler bir rezalettir! İsveç makamlarının bu skandala izin vermesi en hafif tabirle küstahlıktır! Ülkemiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki terör örgütlerini ve terörü besleyenleri rahatsız etmeye devam edecektir!”dedim.

Ömer Çelik: Türkiye’nin hedef alınmasını kınıyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, olayı kınadı:

“İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK yandaşlarının düzenlediği eylemde Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin hedef alınmasını kınıyoruz.

İsveç makamlarının bu alçakça eyleme izin vermesi kabul edilemez! NATO’ya üye olmak isteyen bir ülkede böyle bir olayın yaşanması vahimdir.

Terör eylemi ve propagandasını engellemeyen bir ülke NATO’nun savunmasına nasıl katkı sağlayacaktır? Nasıl teröre karşı mücadele ediyorsak, teröre imkan verenlere de karşı olacağız” dedi.


“Gerekli adımları atmaya davet ediyoruz”

Konuya tepki gösteren isimlerden biri de İletişim Başkanı Fahrettin Altun oldu.

Altın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin ve demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın terör örgütü PKK’nın İsveç’teki üyeleri tarafından kasıtlı olarak kullanılmasını en güçlü şekilde kınıyoruz.

İsveç makamlarını daha fazla gecikmeden terör örgütlerine karşı gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.”ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu