Teknoloji

NASA, 20 Milyar Kilometre Uzaktaki Voyager 2’den Tekrar Sinyal Aldı, “Kazara” İletişimi Kaybetti!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçen ay 1977’den beri dünyayı keşfeden uzay aracı Voyager 2 ile Bir hata sonucu teması kaybetmişti. Bunun nedeni yanlış bir komutdaha sonra aracın anteni hatasız olarak Dünya’dan 2 derece uzağa itildi.

Bu nedenle 12 gün boyunca araçla temas kurulmadı. Araca tekrar ne zaman ulaşılacağı merak konusu olurken, NASA’dan sevindirici bir açıklama geldi.

NASA, Voyager 2’den tekrar sinyal almayı başardı

Ajansın misyonu yürüten Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL), dün yaptığı açıklamada Voyager 2’ye günler sonra ulaşıldığını ve ” kalp atışı diye nitelendirdikleri bir sinyal alındığını belirtti. Normal bir tarama sırasında alınan sinyal, ancak artık tam temas kurulamaz, aracın hala çalışır durumda olduğunu açıklığa kavuşmuş. NASA, Voyager 2’nin “sağlık durumunun iyi” olduğunu belirtti.

JPL hala antenin Dünya’dan uzakta olduğunu gösteriyor, Ekim ayını bulabilir misin? diyor. Ancak grubun bu kez Deep Space Network (DSN) adı verilen ve dünyanın dört bir yanına dağılmış dev antenler aracılığıyla ilerlemeye çalışacağını da ekliyor.

1977’de gönderilen Voyager 2, Güneş Sistemi’nin sonunun ötesinde yıldızlararası bir yolculukta. Alınan bilgilere göre araç şu anda Dünya’dan. 20 milyar kilometre veya 18.4 ışık saati uzaklıkta. Hal böyle olunca temas kurmak riskli oluyor, hata payı çok düşük. Malzemelerin neredeyse 50 yıllık olması işi zorlaştıran şeylerden biri. Tüm bunlara rağmen aracın hala kozmosun derinliklerinde seyahat etmesi ve bizim için araştırma yapması mucize diyebiliriz.

gediz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu