Ekonomi

AB’den yatırım çekme hamlesi

AB Yönetim Kurulu, stopaj vergi prosedürlerini daha etkin ve güvenilir hale getirmek için hazırladığı yeni kuralları içeren düzenleme önerisini açıkladı.

Buna göre, ortak bir AB dijital vergi dairesi sertifikası geliştirilecektir. Bu sertifika ile stopaj indirimi süreçleri daha hızlı ve verimli hale getirilecek.

Çeşitli AB ülkelerinde yatırım portföylerine sahip bireyler, aynı takvim yılı içinde çeşitli getirileri geri almak için bir dijital vergi mukimlik sertifikası kullanacaklardır.

AB ülkeleri arasında farklılık gösteren stopaj uygulamaları standart hale getirilecektir. Üye devletler iki stopaj vergisi sistemi arasında seçim yapacaktır.

Çifte vergilendirmenin önlenmesi

“Kaynağında indirim” usulü kapsamında, temettü veya faizin ödenmesi sırasında uygulanan vergi oranı, doğrudan ikili vergilendirme önlemi anlaşması kararlarındaki kurallara tabi olacaktır. Bu çerçevede, hisse senetlerine temettü ödendiği anda uygun stopaj oranı düşülecektir.

Diğer seçenek olan “hızlı iade” prosedürü kapsamında ise temettü veya faizin ödendiği üye ülkedeki stopaj oranı dikkate alınarak ilk ödeme yapılacaktır. Fazla ödenen vergiler 50 gün içinde iade edilecektir.

Yeni stopaj vergisi sistemi, adil vergilendirmeyi teşvik edecek, vergi kaçakçılığına karşı çabaları güçlendirecek ve AB ülkelerindeki yatırımları destekleyecektir.

Şu anda, AB ülkelerinde stopaj vergisi süreçleri önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Stopaj geri ödeme prosedürleri, uzun ve maliyetli bir süreç içerdiklerinden genellikle yatırımcıları caydırır.

Yeni kuralların, üye devletlerin onayını takiben 2027’nin başında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu