Haber

AK Partili Aksal’dan Bakan Ersoy’a ziyaret

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u makamında ziyaret eden AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal, Selimiye restorasyonu, Makedonya Kulesi ve Enez başta olmak üzere şehrimizde devam eden ve planlanan projelerimizi değerlendirdi. Kale.

Milletvekili Aksakal, “Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii’nde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başlattığı kapsamlı onarım çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Geçen yıl başlayan restorasyon çalışmaları sırasında caminin iç ve dış cephesinde kaydedildi.

Mevcut restorasyon kapsamında öncelikle önceki uygulamalardan kalan betonarme imalatların özenle binadan kaldırıldığını belirten Aksakal, “Cami ve minarelerde taş temizleme çalışmaları sürüyor. Üst örtü kurşununun yenilenmesi sürüyor. Cami ve revaklı avluda kalem işi araştırma kırıntıları yapılmıştır.Cami cephesinde taş onarımları yapılmıştır.Ahşap kapı ve panjurların bakım ve onarım işleri devam etmektedir.Çimento esaslı ve düz- Camide paslanmaz çelik konstrüksiyonlu cam iç-dış camlar ve cam şişe dipleri devam ediyor.Minarelerde onarım çalışmalarına başlandı.Avlu zemin kaplama imalatları devam ediyor.Ayrıca mezarlık ve türbenin onarımlarını da çalışmalarımız kapsamında ele alacağız. onarım çalışmaları” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu