Haber

MGK’da deprem, seçim güvenliği, Yunanistan ile ilişkiler ele alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Heyeti (MGK) toplantısı sona erdi. Beştepe’deki görüşme 3 saat sürdü.

Toplantının ardından yayınlanan açıklamada, “Deprem felaketinin vatandaşların huzur ve refahı ile ülkenin milli güç unsurları üzerindeki her türlü olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin ele alındığı” belirtildi.

14 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de ele alındığı açıklamada, “14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerin barış ve güvenlik ortamında yapılmasına yönelik tedbirlerin gözden geçirildiği” belirtildi.

Yunanistan ile ilişkilerde yaşanan sarsıntıların ardından yaşanan iyileşmenin sürmesinin her iki ülke için de hayırlı olacağının belirtildiği açıklamada, Yunanistan ile ilişkilerimizde son dönemdeki olumlu havanın devam etmesinin olumlu olacağı ifade edildi. iki taraf için de bölgemiz için de hayırlı olsun.

MGK beyannamesi şu şekildedir

bir- 26 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin ardından ortaya çıkan durum değerlendirilerek, bölgede hayatın bir an önce normale dönmesinin önemi vurgulandı; Bu afetin vatandaşlarımızın huzur ve refahı ile ülkemizin milli güç unsurları üzerindeki her türlü olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik tedbirler görüşüldü.

2-Başta PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri olmak üzere milli birlik ve beraberliğimize ve bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim, kararlılık ve başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında heyete bilgi verildi.

3-Başta Suriye ve Irak olmak üzere son dönemde yaşanan gelişmelerin, başta olmak üzere PKK/KCK-PYD/YPG’yi her türlü imkan ve kabiliyetle donatmaya devam eden aktörlerin gerçek niyetinin bir kez daha anlaşılmasına vesile olduğu kaydedildi. DEAŞ terör örgütüyle mücadele kisvesi altında helikopterler.

Artan firarlar ve azalan katılımların da etkisiyle dağılma sürecine giren çağdışı terör örgütüne, operasyonlarımız sonucunda verdiği can kayıplarının yanında sahip çıkan aktörlere; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, tüm desteklere rağmen bölücü terör örgütü ve uzantılarını tamamen ortadan kaldırmaya kararlı olduğu ve uçlarında terör koridoru oluşmasına izin vermeyeceği hatırlatıldı.

4- Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında bir yılı aşkın süredir devam eden savaşın diğer bölge ülkelerinin istikrarına ve Karadeniz’in güvenliğine olumsuz etkileri değerlendirildi; Kalıcı barışın tesisi, bölgesel istikrarın sağlanması ve insani krizlerin etkilerinin ortadan kaldırılması için çalışmalara devam edileceği belirtildi.

DETAYLAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu